Nr Projektu: POIR.01.01.01-00-0161/21
Cele projektu:
Celem projektu było wytworzenie innowacyjnego produktu – stopu Crosimax – o zawartości Si min. 60%, Cr min. 21%, Al max. 4%, Ca max 2%, C max. 0,02% i stosunku Cr/Fe min. 2, który nie jest w tej chwili nigdzie na świecie produkowany.
12 167 458,50 zł
WARTOŚĆ DOTACJI
5 017 439,90 zł
OKRES REALIZACJI
01.10.2021 – 30.04.2023
Przedmiot projektu:
ETAP 1 BADANIA PRZEMYSŁOWE
Zespół Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie dokonał serii obliczeń oraz symulacji modelowych z wykorzystaniem baz termochemicznych oraz analiz teoretycznych w celu porównania właściwości fizykochemicznych stopu Crosimax oraz stopu bazowego FeSiCr LC wytwarzanego przez Re Alloys z wykorzystaniem danych pomiarowych z produkcji stopu wówczas produkowanego.
AGH wytworzyło 3 partii stopów Crosimax w skali laboratoryjnej metodą stapiania produkt FeSiCr LC z innymi reagentami np. wapniokrzemem, krzemem technicznie czystym i aluminium dla uzyskania próbek stopu typu Crosimax o minimum 3 różnych składach chemicznych przeznaczonych do badań i testów laboratoryjnych w zakresie określonym w pkt. 3 i 4 poniżej.
W celach porównawczych AGH dokonało serii badań laboratoryjnych w tym analiz składu chemicznego, morfologicznego składu fazowego i właściwości fizycznych w tym gęstości, temperatury topnienia lub ciepła topnienia wytworzonych próbek stopów Crosimax i stopu bazowego FeSiCr wytwarzanego w warunkach przemysłowych Re Alloys.
Ponadto przeprowadzono w skali laboratoryjnej wytopy porównawcze FeCr LC z wykorzystaniem jako reduktora stopu bazowego FeSiCr oraz nowej grupy stopów Crosimax, celem potwierdzenia ich zwiększonej zdolności redukcyjnej.
W wyniku realizacji zadania wytypowano trzy składy z grupy stopów Crosimax do przeprowadzenia prób ich wytwarzania w skali przemysłowej na linii produkcyjnej.
ETAP 2 PRACE ROZWOJOWE
Zbudowano model teoretyczny procesu wytwarzania poprzez przeprowadzenie obliczeń termodynamicznych i fizykochemicznych umożliwiających wykonanie bilansu energetycznego, materiałowego oraz charakterystyki, kierunku i szybkości przebiegu procesu, czyli charakterystyki stanu równowagi w układach wielofazowych i wieloskładnikowych jak również warunków prowadzenia procesu równoczesnej redukcji tlenków krzemu, aluminium i wapnia.
Ponadto opracowano schemat procesowy wytwarzania innowacyjnego kompleksowego stopu Crosimax
ETAP 3 PRACE ROZWOJOWE
Przeprowadzono testy wytwarzania Crosimax w trzech wariantach będących odzwierciedleniem wzorców określonych przez AGH w Etapie 1.
W ramach tego etapu wytworzono również partię referencyjną nowego stopu.
ETAP 4 PRACE PRZEDWDROŻENIOWE
Zadanie 1
Dokonano zgłoszenia patentowego obejmującego metodę wytwarzania stopu Crosimax, w zakresie wzbogacenia mieszanki wsadowej w fazie piecowej.
Zadanie 2
Opracowana została dokumentacja dla nowej technologii wytwarzania.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
ZgodaPolityka prywatności