PROJEKT

Maksymalizacja sprawności energetycznej sześcioelektrodowego pieca rezystancyjno-łukowego do wytwarzania wysokoprocentowych stopów krzemu poprzez opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwłaszcza układu zasilania pieca w energię elektryczną.

Nr Projektu: POIR.01.01.01-00-0938/17

Cele projektu:

Celem projektu było opracowanie i wdrożenie do przemysłowej działalności ulepszonej, energooszczędnej technologii wytwarzania wysokoprocentowych stopów krzemu w linii produkcyjnej sześcioelektrodowego pieca elektrycznego łukowo-oporowego wyposażonego w innowacyjny układ zasilania pieca w energię elektryczną.
KOSZTY KWALIFIKOWALNE PROJEKTU

Planowane: 55 578 238,10 zł 
Poniesione: 2 596 599,74 zł

WARTOŚĆ DOTACJI
Przyznana: 22 514 890,00 zł Rozliczona: 1 240 502,87 zł
PLANOWANY OKRES REALIZACJI

17.04.2018 – 30.04.2023

Założenia projektu:
Proces wytwarzania żelazostopów jest złożonym procesem technologicznym, na który wpływ mają czynniki związane z efektywnością energetyczną jednostki piecowej, składem chemicznym i granulometrycznym surowców wsadowych, precyzja naważania z umiejętnością ich odpowiedniego w czasie wprowadzania do pieca wraz z kształtowaniem powierzchni wsadu, formowanie elektrod samospiekających, chłodzenie elementów konstrukcyjnych pieca, prowadzenie procesu przez obsługę pieca, rozlewania ciekłego metalu. Głównym wyzwaniem technologicznym przy produkcji na piecach elektrycznych łukowo – oporowych jest maksymalizacja efektywności energetycznej procesu wytop. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, doświadczona kadra Re Alloys Sp. z o.o. we współpracy z naukowcami rozpoczęła realizację projektu badawczo-rozwojowego. W projekcie opracowano nowoczesny układ doprowadzenia energii elektrycznej do przestrzeni roboczej wanny pieca, którego kluczowym elementem jest niskostratny bifilarny tor wielkoprądowy. Z uwagi na znaczne przesunięcie w czasie etapu projektowania i znaczący wzrost kosztów elementów budowy linii demonstracyjnej, projekt został przerwany.
Etapy realizacji:

Zrealizowano:

  1. Etap pierwszy: badania przemysłowe, prowadzone przez Politechnikę Śląską oraz Centrum Badawczo Rozwojowe GLOKOR Sp. z o. o, w ramach których zostaną opracowano założenia oraz wytyczne do ulepszonej, energooszczędnej technologii wytwarzania wysokoprocentowych stopów krzemu poprzez maksymalne wykorzystanie zalet geometrii wanny pieca sześcioelektrodowego, cechującej się równomiernym rozkładem energii.
  2. Etap drugi: wykonano projekty techniczne elementów linii demonstracyjnej. Głównym wyzwaniem dla projektantów było dopasowanie wszystkich elementów instalacji do pracy z innowacyjnym bifilarnym torem wielkoprądowym oraz połączenie z istniejącą infrastrukturą budynku piecowni.

 

Etapy planowane, niezrealizowane:

  1. Etap trzeci: wykonanie linii demonstracyjnej w postaci pieca rezystancyjno-łukowego sześcioelektrodowego wraz z systemami pomocniczymi, w oparciu o wytyczne techniczne i założenia określone w etapie pierwszym projektu oraz projekty wykonawcze opracowane w etapie drugim projektu.
  2. Etap czwarty: próby technologiczne, w których zakładano osiągnięcie jednostkowego wskaźnika zużycia energii elektrycznej na 1 tonę produkowanego FeSi75 na poziomie 8465 kWh oraz wydajności na poziomie 40 ton na dobę.
  3. Etap piąty: zgłoszenie patentowe w zakresie bifilarnego toru wielkoprądowego, instrukcja technologiczna produkcji FeSi na piecu łukowo-oporowym sześcioelektrodowym z wykorzystaniem opracowanej w ramach projektu innowacyjnej, energooszczędnej technologii.
Rezultaty projektu:

Spodziewane rezultaty projektu:

  • zwiększenie średniej mocy czynnej agregatu piecowego z poziomu 11,2 MW do 14,2 MW czyli o około 25%,
  • uzyskanie maksymalnej, możliwej technicznie sprawności elektrycznej agregatu piecowego na poziomie minimum 95% i wzrost efektywności produkcji,
  • zwiększenie wydajności agregatu piecowego dla FeSi75% z 30t/24h do 40t/24h czyli o 33%,
  • zmniejszenie wskaźnika jednostkowego zużycia energii elektrycznej na tonę FeSi75% ze średniego poziomu 8965 kWh/t uzyskanego w roku bazowym 2016 do 8465 kWh/t czyli o ponad 5,5%,
  • poprawa współczynnika mocy pieca (cos φ) z aktualnego poziomu 0,76 do minimum 0,85 a tym samym obniżenie zapotrzebowania zakładu na kompensację mocy biernej.
Źródła finansowania:

Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020.

Skip to content