Akronim: BIOKARBONIZAT
Nr projektu: FENG.01.01-IP.01-A0SR/24
Cel projektu:
WARTOŚĆ
PROJEKTU:
KOSZTY KWALIFIKOWANE
PROJEKTU:
TERMIN
REALIZACJI:
Przedmiot projektu:
Przedmiot projektu obejmuje realizację dwóch powiązanych ze sobą modułów:
B+R oraz Zazielenienie przedsiębiorstw.
W ramach Modułu B+R przeprowadzone zostaną badania przemysłowe i prace rozwojowe, w efekcie których opracowana zostanie innowacyjna technologia produkcji żelazokrzemu z wykorzystaniem bioreduktorów neutralnych dla środowiska pod względem emisji CO2, zastępujących w 100% aktualnie używane reduktory kopalne – węgiel kamienny i koks. W ramach zaplanowanych prac opracowany zostanie model technologiczny i parametry prowadzenia procesu w piecach rezystancyjno-łukowych z wykorzystaniem bioreduktorów o określonych, opracowanych parametrach fizyko-chemicznych oraz przeprowadzone zostaną testy technologii w warunkach rzeczywistych. Uzyskana technologia skutkować będzie poprawą efektywności ekonomicznej produkcji (wzrost wydajności procesu) i redukcją emisji CO2 z paliw kopalnych.
W ramach Modułu Zazielenienie Przedsiębiorstw planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 15 MW. W rezultacie realizacji przedmiotowej inwestycji, uzyskana zostanie roczna produkcja energii elektrycznej pochodzącej w całości z OZE na poziomie ~16.690 MWh, co skutecznie przełoży się na ograniczenie szkodliwej emisji do atmosfery (emisja uniknięta w skali roku, na podstawie wskaźników emisyjności dla energii elektrycznej opublikowanych przez KOBIZE w 2022 roku): CO2 – 11.433 ton, SOX/SO2 – 7,28 tony, NOX/NO- 7,61 tony, CO – 4,36 tony, pyły – 0,3 tony. Osiągany efekt środowiskowy przedkłada się na realne i wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. W konsekwencji następuje znaczące obniżenie śladu węglowego w prowadzonym procesie produkcyjnym oraz redukcja kosztów związanych z zakupem energii i ograniczenie zależności od wahań cenowych na rynku energetycznym.
Etapy realizacji:
Moduł B+R
Moduł Zazielenienie Przedsiębiorstw
Rezultaty projektu i jego odbiorcy:
Źródła finansowania:
Projekt jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), działanie FENG.01.01 – Ścieżka SMART
#FunduszeEuropejskie
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
ZgodaPolityka prywatności